آخرین بروزرسانی پرتال: 21 اسفند ماه 1398

 

عنوان ها

پیوندها

 

سامانه های پاسخگویی به شکایات

کمیته های اجرایی

||

تقویم

طراحی سایت
يكشنبه 10 فروردين 1399.
تاریخ شمسی :
الأحد 5 شعبان 1441.
تاریخ قمری :
Mar 29 2020.
تاریخ میلادی :

معرفی


 
: آموزش مهارتهای پیشرفته 
 

امروزه فناوری‌هاي مختلف با سرعت در حال تغيير بوده و اين دگرگوني، تأثيرات شديدي بر روي صنايع، مشاغل و مهارت‌هاي مرتبط گذارده است. عواملي چون رشد سريع فناوري و جهاني شدن، موجب ايجاد فضاي كسب و كار پويا و رقابت شديد تر سازمان ها، صنايع و بنگاه هاي توليدي و خدماتي شده است. از اين رو نقش سرمايه هاي انساني خلاق و ماهر در بهبود كيفيت كالاها و خدمات، افزايش بهره وري و حتي بهبود شاخص هاي كلان اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي برجسته تر شده است و سازمانها و بنگاه هاي اقتصادي ناگزير به جذب نيروي انساني ماهر و يا ارتقاء مهارت نيروي انساني موجود هستند. از سوي ديگرنهادهاي بين المللي همچون سازمان بين المللي كار، سازمان يونسكو و بانك  جهاني به منظور حصول اطمينان از داشتن نيروي انساني ماهر و روز آمد براي رشد وتوسعه كشورها تاكيد بر آموزش قبل از كار، ضمن كار و يادگيري مادام العمر دارند. بدون ترديد يكي از ابزارهايي كه می‌تواند جوامع در حال توسعه را با اين فناوري در حال رشد هماهنگ سازد، بهره‌مندي از يك سيستم آموزشي صحيح، استاندارد و اصولي است. نظامی‌كه بتواند خود را با رشد سريع تكنولوژي تطبيق دهد، منابع اطلاعاتي خويش را به‌روز رساني كرده و با شناسايي گروه‌هاي هدف و نياز آنها به ارائه آموزش‌هاي مختلف بپردازد. در اين ميان اقشار جوان جوامع، اعم از دانشجويان، فارغ‌التحصيلانِ شاغل و بيكار با برخورداري از دانش مورد نياز در طول دوره تحصيل می‌توانند گره‌گشاي بسياري از مشكلات و تنگناهاي هر كشور باشند. اما همواره حلقه‌ي مفقوده‌اي در ارتباطات ميان صنعت و دانشگاه‌ها وجود دارد كه آن، برخورداري از دانش‌آموختگاني است كه مهارت‌هاي فني لازم را نيز دارا باشند تا با تلفيق دانش و مهارت بتوانند سيستم رو به رشد بخش‌هاي مختلف اقتصادي كشور از جمله صنعت، خدمات، كشاورزي و فرهنگ و هنر را نيز با توسعه فناوري هماهنگ سازند. با توجه به احساس نياز به ايجاد و تعميق ارتباط بين آموزش و صنعت و با هدف تأمين مهارت و ارتقاي توان مهارتي اقشار جامعه دانشجويي و دانش آموخته جامعه و با عنايت به رسالت سازمان آموزش فني و حرفه‌اي كشور به‌عنوان متولي آموزش‌هاي مهارتي كشور، همگام با ايجاد حوزه‌ ي «دفتر امور مهارت‌هاي پيشرفته» در ساختار سازمان جهت ايجاد بستر مناسب و لازم به منظور ارائه آموزش‌هاي مهارتي پيشرفته در زمينه‌هاي مختلف فني و غير فني، واحد امور مهارت هاي پيشرفته به عنوان زير مجموعه اي از اداره آموزش، پژوهش و برنامه ريزي اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان گلستان ايجاد گرديد. مأموريت اصلي اين واحد شناخت و پايش مستمر فناوري‌ها و صنايع پيشرفتهHigh-Tech به منظور شناخت مشاغل و حرفه‌هاي مرتبط و در نهايت آموزش مهارت‌ها و شايستگي‌هاي مورد نياز بازار در استان است.

برنامه ها و وظایف 


 بر اساس سند راهبردي سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور و با توجه به سياست ها و برنامه هاي دفتر امور مهارت هاي پيشرفته سازمان، فعاليت در حوزه هاي زير به عنوان برنامه ها و راهبردهاي اين واحد مشخص شده است:

 

  • برنامه ريزي آموزش هاي مهارتي در مراكز آموزش فني و حرفه اي دانشگاهي ASD
  • ·         برنامه ريزي آموزش هاي مهارتي در كارگاههاي تخصصي پيشرفته مراكز ثابت
  • برنامه ريزي آموزش هاي مهارتي كارآفريني، مديريت و كسب و كار
  • توسعه و برنامه ريزي آموزش هاي مهارتي فناوري راهبردي و نوين
  • توسعه و برنامه ريزي آموزش هاي مهارتي صنايع High-Tech
  • توسعه منابع انساني شركت هاي دانش بنيان
  • تعامل و تفاهم با ساير دستگاه هاي اجرايي و مراجع علمي، پژوهشي جهت توسعه و اجراي برنامه هاي امور مهارت هاي پيشرفته
  • طراحي و اجراي برنامه هاي حمايت از صاحبان طرح و ايده ،نوآوران و مبتكران با رويكرد تجاري سازي ايده ها و معرفي به بازار
  • برنامه ريزي توسعه فعاليت هاي پژوهشي مرتبط با مهارت هاي پيشرفته، فناوري هاي نوين و راهبردي، توسعه مشاغل و شايستگي ها

 

مراکز ASD

 کلیات:

 مقدمه :مسایل و چالشهایی پیش روی جامعه درزمینه اشتغال باعث شده تا تامین اشتغال و کاهش بیکاری به عنوان یکی از اهداف اساسی درمدیریت وبرنامه ریزی اقتصادی کشور قلمداد شود .با توجه به عدم جذب یاروند کند جذب قشرتحصیلکرده درسرمایه گذار یها ی کوچک ومتوسط ، درکنار سایر عوامل و پیامدهای فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی ناشی از عدم اشتغال در سطح اقشار تحصیلکرده لزوم برنامه ریزی و سیاستگذاری جدی درسطح کلان حس می شود.عواملی چون رشد سریع فناوری و جهانی شدن، موجب ایجاد فضای کسب و کار پویا و رقابت شدید تر سازمانها، صنایع و بنگاه های تولیدی و خدماتی شده است. از این رو نقش سرمایه های انسانی خلاق و ماهر در بهبود کیفیت کالاها و خدمات، افزایش بهره وری و حتی بهبود شاخص های کلان اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برجسته تر شده است و سازمانها و بنگاه های اقتصادی ناگزیر به جذب نیروی انسانی ماهر یا ارتقای مهارت مداوم نیروی انسانی موجود هستند. از سوی دیگر نهاد های بین المللی همچون: سازمان بین المللی کار، سازمان یونسکو و بانک جهانی به منظور حصول اطمینان از داشتن نیروی انسانی ماهر و روز آمد برای رشد و توسعه کشورها تأکید بر آموزش قبل از کار، آموزش ضمن کار و یادگیری مادام العمر دارند. لذا آموزش های مهارتی برای تامین مربی و تربیت نیروی انسانی ماهر در همه کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه مورد توجه جدی قرار گرفته است. در سالهای اخیر نرخ رشد دانش آموختگان دانشگاهی افزایش چشمگیری داشته است و کمبود مهارتهای کافی برای استخدام پذیری و کارآفرینی مهمترین چالش فارغ التحصیلان دانشگاهی است.. با توجه به آنکه در ایران سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور متولی ارائه آموزش های مهارتی است و با توجه به ضرورت آموزش مهارتهای مورد نیاز بازار کار به دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی، این سازمان معاونت مهارتهای پیشرفته را به عنوان متولی سیاستگذاری و برنامه ریزی آموزش های مهارت به دانشجویان موظف نموده تا با توجه به اهداف فناوری کشور و نیاز بازار کار، نیروی مورد نیاز را تربیت نماید.

اهداف

* کسب مهارتهای فنی و تخصصی و حضور فعال تر در فعالیت های اقتصادی و اجتماعی کشور

* افزایش توانمندی فارغ التحصیلان دانشگاهی

* ارتقاء صلاحیت های حرفه ای

*برگزاری کنفراس وهمایش درزمینهمهارتهای پیشرفته

* تاسیس وراه اندازی مراکز آموزشی مهارتهای پیشرفته دردانشگاهها

* ارائه آموزشهای کار آفرینی به منظور افزایش نگاه کار آفرینانه وتوسعه وبهبود اشتغال پذیری دانشجویان

 

 

تصویر هفته

خبرهای مهم

مناسبتها

آمار کاربران پرتال

بازديد امروز :1
بازديد روز گذشته :7
بازديد اين هفته :48
بازديد اين ماه :941
مجموع آمار بازديد ها :192171

درحال حاضر 5 میهمان و هیچ یک از اعضاء آنلاین می باشد.